Polsko

Lesní terapie nebo lesní koupel?

Podlaskie Voivodeship, Polsko, 155 m.n.m.,
6978 ha, Białowieża National Park

Lesní terapie nebo lesní koupel - vyberte si takový les, který se vám líbí

Všímali jste si někdy při procházce lesem, co se děje s vaším tělem a myslí? Již dlouho víme, že les na nás působí uklidňujícím způsobem, a to díky éterickým olejům, lesní bakteriální flóře, správnému množství slunečního svitu, vlhkosti atd. Les je plný přírodních podnětů působících na všechny naše smysly. To vše má pozitivní vliv na proces relaxace a regenerace (včetně stimulace sympatického nervového systému, normalizace krevního tlaku a hladiny glykémie). Vraťme se však na chvíli zpět k výše zmíněné bakteriální flóře lesa. Věděli jste, že Mycobacterium vaccae, přítomná v lesní půdě, je již řadu let předmětem intenzivního výzkumu vědců z celého světa? Dosud se jim podařilo prokázat, že na člověka působí antidepresivně, mimo jiné tím, že stimuluje tvorbu serotoninu (tj. hormonu štěstí). Odhaduje se, že samotný pobyt v lese ovlivňuje náš imunitní systém, podporuje jeho funkci a stimuluje endokrinní systém k samoregulaci. Ale jak to všechno víme? V 80. letech 20. století. v Japonsku poprvé začali provádět vědecký výzkum účinků lesního prostředí na člověka. Od té doby vyšla řada seriózních vědeckých publikací zaměřených na tuto problematiku a téma se dále zkoumá .

Ačkoli se často používají zaměnitelně, lesní koupel a lesní terapie jsou dvě různé věci. Lesní koupel je pobyt v lese, při kterém se soustředíte na to, co vás obklopuje, na zvuky, barvy a vůně. Koupání v lese si můžete užít sami nebo ve společnosti někoho jiného, případně s vyškoleným průvodcem. Lesní terapie je forma léčby, jedná se o terapii, která by měla být prováděna s podporou kvalifikovaného terapeuta, aby vám pomohla se psychicky zotavit. Lesní terapie může být doplňkovou terapií při léčbě deprese, posttraumatické stresové poruchy apod. Bohužel zejména v polské literatuře jsou tyto dva pojmy nejednoznačné a splývají v jeden. My se zde zaměříme spíše na lesní koupele, které může provádět každý sám, individuálně.

Je každý les vhodný pro léčebné účely? Ano, ale ne zcela. Pro relaxační účely jsou mnohem vhodnější světlé lesy s mýtinami, s potoky a říčkami, s jasně vymezenými cestami. Světlý les s jasnou strukturou a nepříliš hustým podrostem je pro nás přehlednější, na lesní půdu dopadá více slunečního světla, a proto se v něm cítíme bezpečněji než v tmavém, hustém lese. Zvuk tekoucí vody, zejména v podobě malých potůčků, působí na náš nervový systém uklidňujícím a relaxačním dojmem. A jasně vyznačené cesty nám umožňují udržet si orientaci, takže se můžeme soustředit na to, co vidíme, slyšíme a cítíme, bez obav, že zabloudíme. Je pro lesní koupání lepší zvolit jehličnatý, listnatý a nebo smíšený les? První vědecké studie naznačují, že jehličnaté lesy mají na náš organismus uklidňující účinek především díky terpentýnům a éterickým olejům, které vylučují. Listnaté lesy na nás naopak působí povzbudivě díky množství listů, které se pohybují ve větru a šustí nám pod nohama, čímž poskytují další podněty našemu mozku. Nejlepší je vybrat si takový les, ve kterém se cítíme dobře a který se nám líbí.

Může být můj vlastní les lesem terapeutickým? Jistě! I když v závislosti na terénu, druhovém složení nebo dokonce kompaktnosti porostu může vyžadovat větší či menší zásah. Možná budete chtít vytvořit cestní síť nebo bude třeba porost prořezat. Je vhodné se o vašem záměru v každém případě poradit s místním lesním hospodářem a zjistit, co říká lesní hospodářský plán vypracovaný pro vaši oblast.

Pokud vás téma lesní terapie a lesní koupele zajímá, zabývejte se jím podrobněji. V poslední době se toto téma stalo aktálním a bylo napsáno poměrně dost publikací. Velmi spolehlivým zdrojem poznatků o zdraví prospěšných účincích lesa na člověka je psychiatrička Dr. Katarzyna Simonienko, která je jednou z předních průkopnic lesní terapie v Polsku a která v posledních letech napsala několik zajímavých knih o tajemství ´užívání lesa´.

Tady si můžete prohnlédnout kartu pr Lesní terapie nebo lesní koupel? PDF ke stažení  →

Příběhy
Les druhově bohatý
Les druhově bohatý

Les druhově bohatý

PolskoBorne Sulinowo, West Pomeranian Voivodeship, Polsko, 140 m.n.m., 8,02 haNadace Stanisław KarłowskiBiodiverzita je v posledních letech velmi frekventované slovo, které se objevuje v různých souvislostech a podobách. Co však skutečně znamená? Biodiverzita je...

Příběhy
Bezzásahový les
Bezzásahový les

Bezzásahový les

PolskoŚwinna, Żywiec, Silesian Voivodeship, Polsko, 442,8 m.n.m., 0,42 haSoukromý vlastníkKdyž slyšíme les, obvykle si představíme nedotčenou oblast se staletými stromy a bujnou divokou vegetací. Mohl by právě takový být váš vysněný les? Les bez zásahů? Začněme...