Polsko

Les pro netopýry

Jižní část náhorní plošiny Kraków-Częstochowa
Polsko, 445 m.n.m., 967 ha Ojców National Park

Les pro netopýry

Netopýři jsou jediní savci, kteří mohou létat. Obvykle si je spojujeme spíše s jeskyněmi a opuštěnými poválečnými kryty. A právem! Netopýři jsou aktivní za soumraku, to znamená, že přes den hledají úkryt nejčastěji v jeskyních, na půdách domů, v opuštěných budovách nebo ve speciálně zavěšených úkrytech. Může být les místem přátelským k netopýrům? Ano, ale záleží na tom, jaký druh lesa máme.

  • Aby netopýři mohli obývat váš les, musí tam najít:
  • Správné množství potravy.
  • Místo úkrytu během dne.
  • Přístup k vodě.

Netopýři žijící v Polsku jsou hmyzožraví. Jejich strava se skládá z komáryů, můr a brouků, které chytají po setmění pomocí echolokace. Přítomnost hmyzu je ovlivněna jeho přímým přístupem k povrchovým vodám, zejména vodám stojatým a pomalu tekoucím. Pokud se v blízkosti lesa nacházejí opuštěné budovy, studny, úkryty, pevnosti nebo přírodní jeskyně, je velká šance, že je netopýři již využívají jako denní úkryt, hnízdiště nebo dokonce zimoviště. Netopýři v lesích navíc často hledají úkryt v dutinách a pod vyčnívající kůrou stromů. Život jim můžete usnadnit zavěšením speciálních přístřešků. Netopýři je využívají pouze v létě. Nejběžnější budky pro netopýry jsou dřevěné, i když existují i ​​konstrukce z betonu a jiných materiálů. Také velikost přístřešků je různá a můžeme si vybrat v závislosti na našich možnostech a potřebách. Zajímavé je, že netopýří budky mají úplně jsou úplně jiné než běžně známé budky pro ptactvo. Hlavním rozdílem je vstup umístěný ve spodní části.

Přítomnost netopýrů bude mít na les pozitivní vliv – výrazně se sníží populace hmyzu a zvýší se biodiverzita. Pokud se rozhodnete pozvat netopýry do vašeho les, je dobré mít na paměti, že jde o divoká zvířata. Nedíváme se do přístřešků ani se žádným způsobem nesnažíme netopýra chytit. Nejlepším indikátorem přítomnosti netopýrů je netopýří trus pod úkrytem.

Jaké by měly mít dřevěné budky pro netopýry parametry a kam je vyvěšovat? Úspěšný projekt byl realizován v České republice ve Slavkovském lese.

Tady si můžete prohnlédnout kartu lesa pro netopýry  PDF ke stažení  →

Foto:
https://www.krcakzije.cz/ – netopýr
https://semenarskyzavod.cz/ – budka

Příběhy
Les druhově bohatý
Les druhově bohatý

Les druhově bohatý

PolskoBorne Sulinowo, West Pomeranian Voivodeship, Polsko, 140 m.n.m., 8,02 haNadace Stanisław KarłowskiBiodiverzita je v posledních letech velmi frekventované slovo, které se objevuje v různých souvislostech a podobách. Co však skutečně znamená? Biodiverzita je...

Příběhy
Bezzásahový les
Bezzásahový les

Bezzásahový les

PolskoŚwinna, Żywiec, Silesian Voivodeship, Polsko, 442,8 m.n.m., 0,42 haSoukromý vlastníkKdyž slyšíme les, obvykle si představíme nedotčenou oblast se staletými stromy a bujnou divokou vegetací. Mohl by právě takový být váš vysněný les? Les bez zásahů? Začněme...